Governing Body

 

Wellington School’s Governing Body

Governors of Wellington are fully involved in the life of the School. They offer a wide variety of expertise which cover all aspects of the business world and the delivery of the curriculum. As a result support can be assured for all staff in their work to create an excellent learning environment for the pupils. Wellington School is an Academy and therefore a registered business. In this context Governor expertise in the business world is invaluable.

The Governing Body comprises leaders in business, educationalists, lawyers, accountants and parents. A number of long-serving Governors initially joined the Governing Body as Parent Governors and were co-opted after their children had left Wellington. This indicates the passion Governors feel for the success of the pupils, long after their own children have moved to the next stage of their lives.

The current Chairman was first elected to the Governing Body as a Parent Governor. The time, support and knowledge which he affords Wellington is outstanding and is recognised by all as a major contribution to the life of the School.

Governors meet regularly as a full board, but also in committees to determine policy in personnel matters, curriculum, community and the environment and finance. In addition to supporting the initiatives of the School, Governors also question and hold to account the School Leadership. The undoubted success of Wellington School results directly from Governors determining the strategic direction of the School, with Leadership delivering the aims and objectives of the highest standard!

Parent Governors are recruited via ballot of the parent body, but others are appointed by the Governing Body. Local business people or professionals who have a strong interest in education and Wellington School in particular, should write to the Chairman of Governors at School if they feel they can contribute to the further success of Wellington.

The Governing Body

Clerk to Governors:  Mrs C Wood

NamePosition and ResponsibilitiesAppointedaPPOINTED BYCurrent term of office startsCurrent term of office endsMeetings attended in the last academic year
Mrs Gill AdenGovernor “Term of Office ended 02/02/2019
01/01/2011G Board03/02/201502/02/20192 out of 2
Mrs Louise BangeeTeaching and Learning Link Governor/
Careers Link Governor
12/06/2018G Board12/06/201811/02/20226 out of 6
Mr Stuart BeeleyHeadteacher01/09/2012Ex-officio as Headteacher--6 out of 6
Mr Alistair Bryce-CleggChair of Governors/
Disadvantaged Pupils Link/
Headteacher's Performance Management
19/12/2014G Board08/10/201807/10/20226 out of 6
Mr Gareth ClementsParent Link Governor14/08/2019G Board14/08/201913/08/2021N/A
Mrs Alison Christopher Vice Chair/Safeguarding Link/
Chair of Teaching and Learning Committee/Member of the Board
27/01/2017 Academy Members27/01/202017 26/01/20216 out of 6
Mr Matthew ColledgeVice Chair/Chair of Resources Committee/
Health and Safety Link Governor
01/01/2011Academy Members08/10/201807/10/20226 out of 6
Mrs Joanne CookStaff Governor
Term of Office ended 11/02/2019
12/02/2015Elected by School Staff12/02/201511/02/20191 out of 1
Mrs Emma Firth Parent Governor/Vice Chair
Resigned 14/11/2018
19/12/2014G Board08/10/2018Resigned
14/11/2018
1 out of 1
Mr Richard Fleetwood Chair of Data Committee/
Chair of Headteacher's Performance Management
27/01/2017 Academy Members27/01/2017 26/01/20214 out of 6
Mr Karl MyersStrategy and Development Lead Governor12/06/2018Academy Members12/06/201811/06/20226 out of 6
Mr William RileyStaff Governor04/03/2019Elected by School Staff01/03/201903/03/20234 out of 4
Mrs Louise SpeedTraining and Development Governor/
Headteacher's Performance Management
12/06/2018Academy Members12/06/201811/06/20226 out of 6
Mr Jarrod SykesCommunity Link Governor14/08/2019G Board14/08/201913/08/2021N/A
Mr Peter TarryGovernor -
Term of Office ended 02/02/2019
01/01/2011G Board03/02/201502/02/20190 out of 2
NameMembersTerm of Office Start and Finish dates
Mrs Gill AdenMember01/01/2011 – 19/12/2018
Mr Alistair Bryce-CleggMember08/11/2017 - Present
Mrs Alison ChristopherMember17/11/2017 - Present
Mr David LindopMember07/03/2018 - Present
Mrs Tracy WalmsleyMember10/03/2018 – 11/07/2019
Mr Simon CarterMember01/11/2018 - Present
Mrs Jenny WilksMember10/09/2019 - Present

Register of Business Interests

Governor Hub